Pristup ePorezi portalu

U ovom tekstu cu opisati kako sam ja uspeo da pristupim portalu ePorezi. Opisana procedura je lepo radila 23 februara 2020 godine.

Pristup je oficijelno moguc jedino na Windows operativnom sistemu. Poznato mi je da su pojedinci uspeli da pristupe portalu i preko MacOS-a pomocu neoficijelnog porta. U ovom tekstu je opisan setap za Windows.

Za pristup je neophodan citac kartica. Ja sam kupio Gemalto IDBridge CT40, kosta oko 1500 dinara.

Takodje je potrebna licna karta sa cipom i sa upisanim sertifikatom. Ja sam sertifikat dobio u MUP-u. Postoje i drugi izdavaci sertifikata (CA) kao sto su Posta itd…

Instalacija i setap Windows virtuelne masine

Ako vec radite na Windowsu, mozete preskociti ovu sekciju. Posto ne koristim Windows, setapovao sam Windows virtuelnu masinu na Ubuntu OS.

  1. Skinite Windows 10 ISO fajl sa Microsoft-ovog sajta (64bit verziju).
  2. Instalirajte VirtualBox i VirtualBox Extension Pack (Extension Pack je potreban jer omogucava USB podrsku, sto nam treba zbog citaca kartica). VirtualBox i Extension Pack trebaju imati istu verziju, najnovija verzija u trenutku pisanja teksta je bila 6.1.4.
  3. Prvo instalirajte VirtualBox i pokrenite aplikaciju. Zatim instalirajte i VirtualBox Extension Pack.
  4. Posle toga kliknite na New (kreiranje nove virtuelne masine). Upisite ime koje hocete, tip treba da bude Microsoft Windows, verzija Windows 10 64bit. Specificirajte ISO fajl koji ste skinuli. Dodelite koliko zelite RAM memorije i diska (ja sam prihvatio default podesavanja, 2GB RAM i 50GB dinamickog diska).
  5. Prodjite kroz Windows instalaciju, ne morate aktivirati Windows.
  6. Izvrsite ovu komandu u terminalu (gde je USERNAME vase korisnicko ime na operativnom sistemu):
    sudo usermod -aG vboxusers USERNAME
  7. Pozeljno je restartovati racunar.

Instalacija drajvera

  1. Mozete povezati citac kartica na USB port.
  2. (Ako ne koristite VM preskocite korak): U status baru Windows VM (virtuelne masine), idite na USB ikonu i tu biste trebali da vidite citac kartica. Cekirajte taj checkbox, tako da citac bude dostupan virtuelnoj masini.
  3. Ja sam inicijalno napravio gresku, posto sam instalirao drajver za citac kartica sa linka navedenog u uputstvu koji je dosao uz citac. Treba skinuti drajver direktno sa sajta proizvodjaca (Product Downloads -> GemPcCCID.exe – Microsoft-certified drivers). Instalirajte drajver.

Instalacija softvera

Softver naveden u ovoj sekciji mozete skinuti sa sajta MUP-a (stranica sadrzi i opise svakog programa, procitajte ako vas zanima).

  1. Prvo treba instalirati Middleware. To je RSIDCardMW (64bit) za licne karte izdate pre 18.4.2014. ili TrustEdgeID (64bit) za licne karte izdate posle toga.
  2. Zatim instalirajte Celik+ (64bit).
  3. Posle toga instalirajte Visual C++ (64bit).
  4. Instalirajte aplikaciju ePorezi sa sajta Poreske Uprave. Instalacija je prosta, ali imate i detaljno uputstvo na njihovom sajtu.

Koriscenje portala

  1. Ubacite licnu kartu u citac kartica.
  2. Pokrenite aplikaciju ePorezi koju mozete naci na Desktopu. Ako precica nije tu, mozete je naci u Start meniju.
  3. Ako sve radi kako treba, trebali biste da vidite veliko crveno dugme “Podnesi Prijavu”. Kliknite na njega. Bice potrebno da unesete PIN vase licne karte. Portal ePorezi ce se otvoriti u vasem default web browseru.

Citanje elektronske licne karte

  1. Ubacite licnu kartu u citac kartica.
  2. Pokrenite aplikaciju Citac elektronske licne karte.

Ako zelite da vidite podatke o elektronskom potpisu, kliknite na Prikaz sertifikata u meniju, pa na Sertifikat za elektronski potpis. U tabu General mozete videti pocetni i krajnji datum vazenja sertifikata za elektronski potpis.

Resavanje problema

U slucaju da vam nesto ne radi kako treba, probajte da izvucete citac iz USB porta, pa ga opet ubacite. Ili restartujete racunar (ili virtuelnu masinu ako to koristite). Recimo meni virtelna masina nije prepoznavala da sam ubacio card reader u USB port, dok nisam restartovao kompjuter.

6 comments

  1. Bojane, hvala ti puno za ovaj tekst! Gomila sitnih forica koje nikad ne bih sam provalio… živ bio! 🙂

Comments are closed.